قاب آیفون برای دعوت به اندروید
آذر ۲۳, ۱۳۹۴
هزینه دولت از درآمدش بیشتر است/ هزینه بیش از درآمد باعث افزایش قیمت ارز می‌شود
آذر ۲۳, ۱۳۹۴

کلیک ! جام جم آنلاین

کلیک ! جام جم آنلاین

جام جم آنلاین- وقتى تیم جام جم آنلاین با مسوولیت دکتر یونس شکرخواه ، فعالیت خود را آغاز کرد ، آنچه در گام اول باید لحاظ مى شد ، ایجاد ساختارى متناسب با سایبر ژورنالیسم و با پس زمینه رسانه الکترونیکى بود. به همین منظور طراحى وب سایت اینترنتى در اولویت قرار گرفت که بار اصلى آن بر دوش مسعود امینى پور افتاد.
مسعود آهسته اما استوار هر آنچه را که خواستیم انجام داد و با در اختیار گرفتن گزینه هاى مختلف در طراحى سایت در فرمتهایى مانند اچ .تى .ام .ال ، ASP ، فلش و به تازگى هم xml تستهاى خود را شروع کرد و آنچه اکنون با تایپ www.jamejamdaily.net مشاهده مى کنید محصول کار حرفه اى او و غرزدن هاى ماست که البته ادامه دارد. على القاعده جام جم آنلاین نمى توانست به روزنامه نوشتارى که هر روز صبح روى دکه ها مشاهده مى شود، خود را محدود کند و لذا از ابتدا ویژگى اصلى اش همین شد که تایم خود را با تحولات روز تنظیم کند و نه با چاپخانه و سرویس ساعت ۸شب ! . بار اصلى به روز شدن صفحات جام جم آنلاین (آن هم حداقل ۳بار در روز) بر دوش کوروش نور یا کورش آنلاین افتاد که احتمالا بعد از مدیر مسوول محترم روزنامه و مدیر مالى و ادارى بیشترین ساعات حضور در روزنامه را دارد و الحق تشکرهاى ما از وى به اندازه دلسوزى هایش براى سایت به عنوان ادیتور همزمان متن و عکس نمى رسد.

اگر روى جام جم آنلاین کلیک کنید اولویت ها و تنظیم اخبار را متفاوت با روزنامه مى یابید که دلیلش همان طور که گفته شد به روزتر بودن و وجود تازه ترین اخبار به موازات رسانه هاى بزرگ خبرى است که از دهها شبکه تلویزیونى به زبانهاى زنده دنیا و نیز اینترنت به عنوان یکى از منابع اصلى اطلاع رسانى تغذیه مى شود و تیترهاى دکتر شکرخواه نیز به آن جذابیتى خاص داده است .
از هرچه بگذریم سخن دوست خوشتر است . قلب تپنده جام جم کسى نیست جز بهرام افتخارى که از ۲۴آیتم و آیکون موجود در سایت تقریبا نصف بیشتر آن کار اوست و در طول روز آنقدر مى نویسد که وقتى انگشت تاول زده اش را چسب زخم مى زند ، اشک ما را هم درمى آورد.
بهرام عزیز فرانسه را مانند زبان مادرى اش حرف مى زند و به زبانهاى انگلیسى ، ایتالیایى و اسپانیایى هم کاملا مسلط است که همین ویژگى باعث شده تا یک تنه اخبار بین الملل ، اقتصاد ، فرهنگ و هنر ، سینما و تئاتر را چند روز زودتر از انتشار آن توسط نشریات به دست مخاطبان آنلاین و بچه هاى تحریریه برساند.
تازه ترین اخبار بین المللى را مى توانید با کلیک روى آیتم «بین الملل» دریافت کنید و علاوه بر آن مقاله هاى معتبر از نشریات فرانسوى نیز معمولا در این بخش وجود دارد.
اخبار اقتصادى و تحولات بورسهاى مهم دنیا مانند نیویورک و لندن و توکیو و بازار نفت اوپک را نیز با کلیک روى آیتم اقتصاد خواهید دید.
فرهنگ و هنر دو آیکون جدا از هم را دربر مى گیرند و اخبار گالرى هاى هنرى در آن موج مى زند. سینما و تئاتر نیز که به عنوان یکى از ستون هاى اصلى روزنامه سایبر در بالاى آیکون اختصاصى و ثابت خود را دارد ، بهرام مسوولیت به روزرسانى آنها را به عهده دارد و در واقع مطالب او مکمل مطالب روزنامه در این عرصه هاست .
مرد بعدى جام جم آنلاین مهدى جدى نیا است که او هم با دانستن زبانهاى انگلیسى ، عربى و آلمانى یک تنه قسمت اعظمى از جام جم آنلاین را به روز مى کند.
وى علاوه بر این که سردبیر یکى از آیتم هاى ضمائم در سایت بنام پانوراما (ضمیمه انگلیسى) است ، به عنوان کارشناس برجسته رسانه آیتم رادیو و تلویزیون را پوشش داده است .
مهدى که قبلادامپزشکى را به عشق سیاست در نیمه هاى راه ول کرده مى داندآیکون تغذیه و بهداشت را چگونه با مهارت خود به روز کند و در ضمن اخبار علمى را در صفحات تکنولوژى و دانش با اینفوگرافى هاى بدیع خود که ساعتها وقت صرف آن مى کند ، پوشش مى دهد.
البته بماند که برخى مصاحبه هاى وى با شخصیتهاى برجسته خارجى و ترجمه هایش در قسمت گفتگوهاى ویژه جام جم آنلاین نیز خواندنى است .
من هم علیرضا خراسانى به عنوان تنبل ترین عضو جام جم آنلاین که از ۲۴ساعت تنها ۲۰ساعتش را پشت رایانه مى نشینم نیز ، سعى مى کنم تازه ترین اخبار دنیاى رایانه و اینترنت (که آیکونش در سمت چپ بالاى جام جم آنلاین دیده مى شود) را پوشش دهم و علاوه بر آن آیکون حوادث خارجى و آموزش و تکنولوژى را نیز به روز کنم.
البته همانطورى که کار حرفه اى ایجاب مى کند به روزرسانى آیتم ها به عنوان کارى روتین مختص یک فرد نیست و همگان اتاق جام جم آنلاین را به عنوان اتاق همکارى به رسمیت شناخته و با هم جدیدترین اخبار را چک کرده و به یکدیگر تیتر و خبر قرض مى دهند ، تازه بعد از این که همه کارها انجام شد آقاى تهرانى تایپیست جام جم آنلاین چنان بسرعت برق اخبار را تایپ مى کند که به طبقه دوم نرسیده مجددا تماس مى گیرد که آیا خبرى براى تایپ دارید؟ روزى هم که بهرام مرخصى باشد نیز روز جشن اوست چراکه قرار نیست تا ساعت یک و دو نصف شب در روزنامه بماند.
قبلا که سایت فقط فرمت پى .دى .اف داشت من به همراه پدرام پولادیان (مدیر خدمات رایانه اى) تا نصف شب مى ماندیم اما حالا فرمت پى دى اف که در بالاى صفحه با یک کلیک قابل دسترسى است بطور خودکار روى سایت به روز مى شود.
اما هنگامى که چند ساعت بعد از بامداد کورش در حال تلفن زدن براى گرفتن آژانس است ، تازه مخاطبان برون مرزى سایت مشغول کلیک کردن روى جام جم آنلاین هستند و دقیقا همان وقتى است که سایت بالاترین Hit را در طول ۲۴ساعت به خود اختصاص مى دهد.
Hit دوم سایت براى روز بعد است که مخاطبان داخل کشور که کمتر از ۳۰درصد را شامل مى شوند به سایت مراجعه کرده و اخبار و اطلاعات مورد نیازشان را دریافت مى کنند.
اگر مخاطبان قصد داشته باشند همانند صفحه چاپى روزنامه را دریافت کنند همانطور که گفته شد با کلیک روى آیکون نسخه چاپى صفحات را بطور کامل در فرمت پى دى اف خواهند داشت ضمن این که از نیم تاى صفحه اول نیز مطابق معمول رسانه هاى بزرگ دنیا صفحه اول اسکن شده است و مخاطب مى تواند نگاهى هم به نیم تاى صفحه اول داشته باشد و این کار را با کلیک روى آیکونى بنام صفحه اول نسخه چاپى قابل دریافت خواهد بود.
آیکون دیگرى بنام انتشارات در بالاى صفحه جام جم آنلاین است که تازه ترین نشریات موسسه فرهنگى و انتشاراتى جام جم (متعلق به روزنامه جام جم) را معرفى مى کند که با توسعه این بخش از سال آینده خرید این کتابها و سایر کتابهاى برگزیده جام جم به طریقه الکترونیکى از روى سایت میسر خواهد بود. همچنین طرح توسعه بانک اطلاعاتى وب سایت و پایگاه جستجوى آن در حال تکمیل است که تا سال آینده جستجوى پیشرفته روى سایت براساس روز و تاریخ در دسترس قرار خواهد گرفت.

کليک ! جام جم آنلاين p 89EKCgBk8MZdE
منبع : ITIRAN
کلمات کلیدی :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.